Kamp Çadırı Çeşitleri Nelerdir?

Kamp çadırı seçimi amatör kampçıların dikkate almadığı, genellikle bir iki gün kamp yapacakları için önemsemeyip en uygun fiyatlı olanın seçilmesiyle sonuçlanır. Aslında çadır belki de sizin kamp eğlencenizi zehir edebilecek kadar önemli bir etken. Koşullara uygun kamp çadırı seçmek ortaya çıkabilecek problemlerin bertaraf edilmesinde büyük pay oynar. Yazlık çadırla kış kampına gitmek ve hipotermiyle belki de ölmenize kadar gidebilecek problemler gibi…

Bu yazıda sizlere kısaca çadır çeşitleri, çadır seçimin ve bakımından bahsedeceğiz.

Peki, kamp çadırı çeşitleri nelerdir?

Kıl Çadırlar

Bun çadır türü orta asya ve anadoluda gördüğümüz çul veya keçeden imal edilmiş ve barınma amacı ile kullanılan çadır tipidir.

Bez Çadırlar

Özellikle askeri amaçlı kullanılan ve bez malzemeden üretilmiş çadır çeşididir.

Plastik Çadırlar

Plastik türevi malzemelerden üretilmiş ve en yaygın kullanıma sahip çadır çeşitleridir.

Şekillerine Göre Çadır Çeşitleri

Üçgen Çadırlar(Ridge Tents)

Adından da anlaşılabileceği gibi üçgen tasarıma sahip çadır çeşitleridir. Daha ziyade konser ve festival gibi günü birlik etkinliklerde yaz aylarında kullanıma uygundurlar. En büyük dezavantajları rüzgara dayanıksız olması ve çadırın içinde ayakta durulması anında sağladıkları yükseklik problemleridir.

Kubbe Çadırlar(Dome Tents)

Kubbe çadırlar rüzgara karşı daha dayanıklı olması, şekil itibarı ile üzerinde kar biriktirmemesi, geniş iç hacmi, geniş kapıları sayesinde giriş çıkış kolaylığı sağlaması ve kurulumunun kolay olması gibi nedenler ile sık tercih edilen çadır tiplerinin başında gelir. Basit türleri yay şeklinde gerilmiş esnek bir polün merkezde birleşmesi ile oluşur. Eğer iki adet pol merkezde birleşirse kare kubbe, üç pol merkezde birleştiğinde ise altıgen kubbe olarak tanımlanan türleri mevcuttur.

Jeodezik Çadırlar

Jeodezik matematiksel bir kavramdan türemiş bir kelimedir. Kelime anlamı olarak bir küre yüzeyinde iki nokta arasında ki en kısa mesafeyi ifade eder. Çadırlarda ise birden fazla polün çaprazlama olarak yüzeyden geçtiği ve üçgenler oluşturacak şekilde birleştiği çadır tipidir. Bu pol şekli yapının üzerinde ki baskıyı azaltarak zorlu rüzgar ve hava koşullarına en dayanıklı çadır tipinin oluşmasını sağlar. Yarı jeodezik çadırlarda aynı pol yapısına sahip olmakla birlikte toplam pol miktarı daha azdır.

Otomatik Çadırlar

Bu çadır tipleri uzun ve kıvrılmış çerçevenin kalıcı olarak çadır kumaşına takılması ile oluşur. Bu mekanizma yukarıya doğru çekilerek harekete geçirildiğinde çadır otomatik olarak kurulur. Ancak rüzgarlı havalarda kullanıma uygun değildir.

Şişme Çadırlar

Şişebilir malzemeden üretilmiş, son derece ağır ve pahallı çadırlardır. Yaygın olarak kullanılmazlar.

Tünel Çadırlar

Üçgen çadırların geliştirilmiş ve daha fazla iç hacme sahip olan türleridir. . U şeklindeki pollerin bir düzlemde birleşmesi ile oluşurlar. Özellikle profesyonel dağcılar tarafından kullanılan bu çadırlar rüzgara karşı son derece dayanıklıdırlar.

Sezon Özelliklerine Göre Çadırlar

3 Mevsim Çadırlar

En çok tercih edilen, ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında güvenle kullanabileceğiniz, son derece hafif ve kolay kurulabilen çadır çeşitleridir. Sahip oldukları pencere ve sineklikler sayesinde iyi hava yalıtımına sahiptirler. Ayrıca sineklikler sizi böceklerden koruma konusunda son derece faydalıdır. Ancak sineklikler tozun çadırın içerisine girmesine de olanak sağlayabilir. Tek ve çift tenteli modelleri mevcuttur. Konfor göz önüne alınarak üretilmiş modeller oldukları için zorlu hava ve rüzgar koşullarına dayanıklı değildirler. 3 mevsim çadırlar temel olarak üç fonksiyona sahiptir.

·Yağmur veya hafif kar yağışlarında kuru kalmanızı sağlar

·Sinek ve böceklerden korunmanızı sağlar

·Mahremiyet sağlar

İleri Düzey 3 Mevsim Çadırlar(Ülkemizde 4 Mevsim Olarak Bilinir)

Üç mevsim çadırlara benzerlik gösteren bu çadır tipleri ülkemizde 4 mevsim çadırlar olarak bilinirler. Temel üretim amaçları sağlamlık, havalandırma ve ısı tutma özelliklerini dengelemektir. Temel olarak bir veya daha fazla polden oluşan ileri düzey üç mevsim çadırlar standart üç mevsim çadırlara oranla ısı yalıtımını sağlamak için daha az pencere veya havalandırma bölmesi içerirler. Kullanılan poller daha sağlam olduğu için rüzgara da belli oranda dayanıklıdırlar. Bu çadır tipleri sık sık kampçılık yapanlar ve karlı olmayan zirve veya yayla gibi yüksek irtifalarda kamp yapanlar için uygundur.

4 Mevsim Çadırlar(Ülkemizde 5 Mevsim Olarak Bilinir)

Dağcı çadırı olarak da bilinen bu modeller sert rüzgarlara ve kayda değer kar birikintilerine dayanacak şekilde üretilmiş modellerdir. Temel fonksiyonu ağır kış koşullarında ve en sert rüzgarlarda dahi sağlam durmaktır. Diğer çadır çeşitlerine oranla daha fazla pole ve daha kalın kumaşa sahiptirler. Kubbe yapıları üzerinde kar birikimini minimuma indiricek şekilde tasarlanmıştır. Alçak tavan yükseklikleri ise en zorlu rüzgarlara dahi dayanmalarını sağlar. Azaltılmış havalandırma fonksiyonları sayesinde ısıyı en iyi tutan ve vücut ısısını en iyi koruyan çadır türüdür.

Kamp çadırı seçiminde önemli etkenler nelerdir?

Bu tamamen size bağlı olarak şekillenir. Kendinize soracağınız sorulardan kesin cevaplar alarak seçimlerinizi en doğru şekilde yapabilirsiniz. Kamp çadırı almaya karar vermeden önce aşağıdaki maddeleri okumak size yön verebilir.

Fiyat/Performans

Ülkemizde kamp çadırı yelpazesi hayli geniş. Klasik ve sorunsuz bir kamp yapmak için minimum 90 TL ile bir kamp çadırı alabilirsiniz. Böyle bir bütçeyle kendinize bir çadır satın alabilir, kamp yapabilirsiniz. Daha da minimum bütçelere kamp çadırı bulmak mümkün ama bu tarz çadırları pek tavsiye etmiyoruz. Söylediğimiz bütçenin üstüne ne kadar katarsanız alacağınız kamp çadırı ona göre değişecektir. Araştırdıkça bunun ucunun olmadığını göreceksiniz zaten. Önemli olan kamp çadırı için ayırdığınız bütçeniz. Bunu belirledikten sonra daha sağlıklı araştırmalar yapabilirsiniz.

Çadırın genişliği

Alacağınız kamp çadırının önemli unsurlarından biri de kaç kişilik olacağıdır. Çoğu kamp çadırı genel olarak dar ve alçak yapıdadır. Kamp ekipmanlarınızın minimum 45-50 litrelik çantalarda olduğunu düşünürsek çantalarınız ciddi bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden kamp çadırını kaç kişi kullanacaksınız bagaj kısmı olan çadırları veya +1 kişilik düşünebilirsiniz. Bu tercihler bütçenizi biraz aşabilir ama en azından kampta rahat bir gece geçirmiş olursunuz.

Suya karşı dayanıklılık

Mevsim ne olursa olsun uyku esnasında çadırınızın suyla kaplanmasını istemezsiniz. O yüzden dikkat edilmesi gereken konulardan biri de kamp çadırınızın yalıtım açısından sağlam olması ve su geçirmediğinden emin olmanız. Zaten yukarıda bahsettiğim minimum bütçeyle alacağınız kamp çadırlarında bile bu sıkıntıyı yaşayacağınızı pek sanmıyorum. Kamp çadırları bu konuda gelişen teknolojiyle epey sağlam üretiliyor.

Havalandırma 

Sizin ne kadar nefes almaya ihtiyacınız varsa kamp çadırınızın da sizin kadar nefes almaya ihtiyacı vardır. Düzgün bir havalandırma sistemi olan kamp çadırı tercihiniz, size güzel bir barınma ortamı sağlayacaktır. Bunu çeşitlendirecek olursak çift kapılı kamp çadırları, üst bölümünde sağlı sollu olmak üzere havalandırma penceresi olan kamp çadırları mevcut. Buna dikkat etmek size daha huzurlu bir barınma ortamı sağlayacak.

Çadır Ağırlığı

Kamp yapmak için kendine şahsi aracını tahsis edenler için pek önemi olmayan bir konu bu. Ama eğer sırt çantalı bir gezginseniz veya şehir şehir pedallayanlardansanız en önemli unsur kamp çadırı ağırlığı olacaktır. Bu ağırlık kamp çadırı tipine göre değişiklik gösterir. Kendinizi Likya yolunda veya bir tur esnasında ihtiyacınızdan fazla bir kamp çadırının ağırlığını taşımak zorunda bırakmayın bence.

Bir cevap yazın