Kamp yeri seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kamp meraklısı arkadaşlara merhabalar, aklınızdaki soruların cevapları için doğru yerdesiniz!
Kamp yapmayı seviyorsunuz fakat yer seçiminde kararsız kalıyorsanız sizlere doğru tercihi yapmanız için gerekli tüyoları vereceğiz, hazırlanın 🙂

Kamp yeri nasıl seçilir?

Kamp yeri seçimi çok zorlu bir süreçtir. Şehir içi veya kalabalık bir ortamda yapacaksanız kampınızı aslında hiçbir problem yok. Fakat doğayla bütünleşmek ve o güzelliğin ıssızlığına bırakmak istiyorsanız kendinizi, işler biraz karışıyor. Çadırınızı, çantanızı alıp istediğiniz yere kamp atamazsınız. Yaparım diyenleriniz illa ki vardır. Eğer amatörseniz ve hedefiniz buysa bir kaç noktaya dikkat etmezseniz planlarınız zehir olabilir. Peki nedir o noktalar?

Keyfine düşkün bir kampsever.

Öncelikle Güvenlik

Güvende hissetmek şehirde de, doğada da birinci planda. Kalabalık ortamlarda örneğin tabiat parkları ya da festival alanlarında kamp yaparken çevredeki insanlar ve görevliler sayesinde güvende hissedebilirsiniz. Bu yüzden eğer ilk kampınız ise insanlara yakın olmaya çalışın. Herhangi bir hastalığınız, atağınız varsa yalnız ve şehirden çok uzaklara kamp kurmamaya özen gösterin. Kampa eğlenmek ve doğanın güzelliklerinden yararlanmak için gidiyoruz, ölmek için değil 🙂
Bu yüzden genelde benimde kullandığım bir yöntem var; rahat uyuyamayacağım yerde kamp yapmam. Belki sizde bu detaya dikkat edebilirsiniz.

Çadır ve Malzeme Seçimi

Çadır çok önemli sevgili okurlar. Belki de yaz kampçıları için uyku tulumu ve giysinin önemi olmasa da ucuz yollu idare etsin diye alınan çadırlar sabah güneşin doğuşuyla günü size zindan ederler. Güneş ışınlarını emen, rüzgara ve suya karşı dayanıklı çadırlar almaya özen göstermelisiniz. Hava değişimlerini ne kadar önceden inceleyebilsek de doğanın karşımıza neler çıkaracağını bilemeyiz 🙂

Çadırın yanında çanta, uyku tulumu, matara, yedek kıyafetlere de özen göstermemiz gerekiyor. Çantanın içindeki ağırlık yürüdükçe artacaktır. Bu yüzden öz malzeme yeterli. Eğer vasıtasız gidiyorsanız kendinizi eşeğe çevirmenin, onlarca kiloyu taşımanın bir anlamı yok.

Doğal Çevre ve Çadırı Kuracağınız Yer

Ayrıntı gerektiren bir konu. Kamp yapmaya çıkmadan önce %90 konumumuzu belirleriz ve o şekilde hareket ederiz. Konum belirlemeden önce hepimiz gideceğimiz noktanın hava koşullarına, habitat koşullarına, canlı varlığına bakarız. Eğer şehir dışı ve ormanlık alana kamp atmayı düşünüyorsanız dikkat edin, kurda kuzuya yem etmeyin kendinizi 🙂

Dikkat! Ayı Çıkabilir 🙂

Hayvanlara dikkat etseniz de, bazı meraklı canlılar elbette sizi ziyaret edecektir. Yemeklerinizi ve çöplerinizi açıkta bırakmamanız bu konuda bir nevi önlem olabilir. Çadırınızı kurmadan önce belirlediğiniz noktanın çevresini incelemek size artı sağlayabilir. Eğer tabiat parkları veya topluluk noktalarından birinde değilseniz suya olan yakınlığınızı kontrol edin. Su kaynaklarına yakın olun fakat dip dibe olmayın. Hem kaynağa gelen yabani hayvanlar, hemde yağış veya ani su yükselişlerinde sürüklenme ihtimaliniz var.

Çadırı kuracağız yerde dikkat etmeniz gerekenler ise zemin ve çevredir. Sık ağaçların arası, kar yüklü dallar, çürümüş ve yıkılmak üzere olan ağaçlar, güneşin tam tepesi gibi noktalar size problem yaratabilir. Yağış var ise konumunuzun suyun geçiş noktalarından olmadığından emin olun. İlk kamplarımdan birinde büyük bir çam ağacının altında tam uykuya dalacakken ufak bir rüzgarla çadırımın üstüne düşen kozalaklar bu probleme bir örnek. Çok korkmuştum 🙂 Zeminin de düz olmasına önem gösterin. Rahat uyumanın formülü çünkü.

Asla kamp kurulmaması gereken yerler:

Yollar, arabaların geçiş güzergahları güvenliğiniz için sıkıntı oluşturabilir.
Nehir, göl ve su kaynaklarına 50-100 metreden yakın olmayın.
Bataklık, heyelan ve çığ bölgelerine yaklaşmayın.
Girişi yasak olan bölgelere kurmayın. İlla ben kurucam kime ne derseniz de dikkat edin 🙂

Unutmayın kamp doğayla bütünleşmek, ruhunuzu dinlendirmek içindir. Şimdilik bu kadar herhalde, unuttuklarımız veya eksiklerimiz için yorumlar kısmından bizlere yardımcı olabilirsiniz. Fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın