Marmara Bölgesi için Kamp Yeri Önerileri

Kamp, çoğu şehirlinin gürültü ve kirlilikten kurtulmak için tercih ettiği dahiyane çözümlerden biridir. İstanbul’un kalabalık olması bu bölgedeki insanların haftasonu kaçamak yapmak için yer aramalarına sebep oluyor. Bu yazımızda sizler için Marmara Bölgesindeki doğa harikalarını inceliyoruz.

Belgrad Ormanı

İstanbul Kemerburgaz’da bulunan şehir içinde kamp yapılabilecek en güzel yerlerden biri diyebiliriz burası için. Belgrad Ormanlarının sınırları içerisine girdiğiniz andan itibaren bambaşka bir havaya giriyorsunuz. Soluduğunuz her oksijen o kadar rahatlatıyor ki sizi, hiç çıkmak istemiyorsunuz buradan. 

Gideceğiniz tarihte mutlaka izin konusunda bilgi almayı unutmayın. Nerede kamp yapabiliriz cevabı çok geniş aslında. Çünkü adı üstünde. Orman. Hem de kocaman bir orman. Neresinde kamp yapacağınız biraz da sizin cesaretinize bağlı. Ben korkmam diyorsanız ormanın derinlikleri sizi bekliyor.

Cehennem Şelaleleri

Cehennem şelaleleri bize göre Marmara’da görülmesi gereken ender yerlerin başında. Yerleşim yerlerine yakınlığı 10 kilometre. İhtiyaçlarınızı çevre köylerden karşılayabilirsiniz. Dar ve toprak yollarla ulaşım var.

Assos – Çanakkale

Assos’ta çok fazla sayıda ücretli kamp alanı bulunmakta. Ancak ücretli yerlerinden dışında çadır kampı yapılabilecek ormanlık alanlar da mevcut. Bu alanlarda hiçbir ücret ödemeden çadır kampı kurmak mümkün. Çadırınızı kuracağınız yere göre yeme içme konusunda hareket edebilirsiniz. Ancak gerçek bir doğa kampı yapmak istiyorsanız tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza alıp medeniyetle tamamen ilişkinizi kesebilir ve kendinizi Assos ormanlarının derinliklerine atabilirsiniz.

Gökçeada Yıldızköy & Bozcaada Kamp Alanları, Çanakkale

Yıldızkoy Gökçeada’nın en özel koylarından biri. Burası sualtı milli parkı içerisinde ve dolayısıyla denizi koruma altında. Yıldızkoy Camping bu doğal ortamda, denize sıfır konaklamak isteyenler için harika bir seçim. Mayıs başında açılan tesis Ekim sonunda kadar açık.

Kamping alanında çadır veriliyor, ama isteyen kendi çadırını da kurabiliyor. Tesisin verdiği çadırların içinde döşekli, çarşaflı, yorganlı yataklar bulunuyor. Bu çadırlar tek kişilik, 2 ve 3 kişilik oluyor. Kampın çadırlarında konaklama, açık büfe kahvaltı dahil, kişi başı 100 TL.,  kendi çadırını kuranlar, kişi başı 50 TL. ödüyorlar. Açık büfe kahvaltı almak isterlerse artı 30 TL. veriyorlar. Bu arada kampçılar için akşam tabldot menü de çıkıyor. (Bunlar bayram hariç, yüksek sezon fiyatlarıdır.)

Şile Sahil Köyü & Burgazada Madam Martha Koyu

Sahil Kamp İstanbul 35 hektar orman arazisi üzerine kurulmuş olan deniz kenarında bir Dinlenme Spor Aktivite ve Eğitim tesisidir. Tesisler Şile Sahilköy Köyü Büyük İskele mevkiinde bulunmaktadır. Kamp çam ağaçları ile örtülüdür. Çam ağaçlarının altları temizlenerek ilaçlı ahşap platformlar kurulmuştur. 

Sülüklü Göl Kamp Alanı

 Sakarya ve Bolu illerinin sınırında bulunuyor ve her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Sülüklü Göl’e balık tutmak ve yüzmek için gelmek isterseniz burada avlanmanın ve yüzmenin yasak olduğunu göreceksiniz. Sülüklü Göl Tabiat Parkı’nda içme suyu, yakacak odun ve tuvalet sorunu yok. Sülüklü Göl kamp alanı olarak kullanılabiliyor. Ailenizle veya arkadaşlarınızla Sülüklü Göl’de kamp yapabilirsiniz. Ayrıca Sülüklü Göl’de telefon bazı bölgelerde çekmiyor.

Kumcağız Sahilleri

Kumcağız plajına Kefken’e merkezden yürüyerek beş dakikada ulaşabilirsiniz. Plajın bir yanı Kefken muhtarlığı sınırlarında kalırken diğer tarafı Kumcağız Muhtarlığı sınırlarında kalmaktadır. Ayrıca plaj Kefken ve Kerpe arasında yer alan en büyük plajdır. Kandıra-Kerpe-Kumcağız yolu ile de plaja ulaşmak mümkündür. Bölgenin en büyük ve en korunaklı plajı Kumcağız Plajıdır. Sığ bir denizi ve incecik kumları ile tatil için vazgeçlmez yerlerdendir.

Kocaeli de kamp alanları bakımından oldukça zengin. Şehrin çevresinde kamp yapılabilecek diğer alanlardan birkaçı; Kuzu Yaylası Kamp Alanı, Kaya Üstü Kamp Alanı, Aytepe Kamp Alanı, Molla Yakup Çayırı Kamp Alanı ve Menekşe Yaylası Kamp Alanı.

Bir cevap yazın