Şehirden Kaçabileceğiniz En İyi Gezi ve Kamp Alanları

2019 yılının son bayramı “Kurban Bayramı’na” çok az kaldı. Bu yazıyı okuyorsan büyük ihtimal tatilini kamp yaparak geçirmeyi planlıyorsun. Yanılıyor muyuz yoksa? Eğer bu doğruysa sana çok güzel haberlerimiz var. Bu bayram nereye gideceğin hakkında sana yardımcı olabiliriz.

Genel düşüncen dinlenmek, stres atmak ve insanlardan uzaklaşıp doğayla iç içe olmak ise bu bölgeler tam senlik. İstanbul, İzmir, Antalya farketmez… Nereye yakın isen oraya yönlendireceğiz seni merak etme 🙂

Tatilde Mükemmel Vakit Geçireceğiniz Kamp Alanları:

 • Sülüklü Göl, Mudurnu
  Aslında kampçıların gizli cenneti diye geçiyor desem yalan olmaz. Bolu’nun ve Sakarya’nın sınırlarında bulunan Sülüklü Göl, saklı kalmış doğa harika yerlerden biridir.Tabiat Parkı’nda odun, wc, duş gibi ihtiyaçlar için gerekli olanaklar sağlanmış durumda. Elektrik ise bildiğimiz kadarıyla yok. Göl yolu bozuk ve engebeli olduğundan dolayı hem doğa sporlarına karşı elverişli hem de gölün çevresinin sakin olmasını sağlıyor. Arabanız yoksa ulaşımda biraz problemler yaşayabilirsiniz ama eşsiz doğasıyla mükemmel fotoğraflar ve doğa kampından yaşatacağı zevk paha biçilemez.
 • Kapadokya, Göreme
  Dünyaca ünlü peri bacalarını duymayanınız var mı? Ürgüp ya da Göreme? İnsanlar sırf bu güzellikleri görebilmek için binlerce kilometre mesafe tepiyorlar. Bizse yanında, manzarayı izleyerek uyuyabilecek kadar şanslıyız. Buraya gidince asıl amaç kamptan ziyade, doğanın o eşsiz bucaksız yaradılışını izlemek ve gezmek olmalı. Sessizlik konusunda garanti veremem fakat güne aşağıdaki şekilde uyanmak için harika kamp yerleri var.
 • Maden Koyu, Kemer
  Aslında burası için bizlerin düşüncesi çok pozitifti. Fakat yorumlara bakınca buranın da insanların gazabına uğradığını fark ettim. Yine de bizde uğranabilecek bir hissiyata sahip. Şu youtube videosunda arkadaşımız fikirlerini paylaşmış. Gidip gitmemek sizin kararınız 🙂
 • İğneada Longoz Ormanları, Demirköy
  Doğası harika, ormanın içi tam kaybolmalık. Kamp yerleri ise tabiat parkında gayet güzel. Gerekli imkanları da sağlamışlar oh, ne güzel. Kaybolmalık dediğimize bakmayın, sık ve büyük ormanların birleşmesiyle gerçekten de kaybolabilirsiniz. Yer ve yön bilginiz yoksa çevrenizdekilerden ayrılmayın eğer buradaysanız 🙂 Gölleri bulmak için yerleştirilen tabelalar biraz problemli, haritada inceleyip öyle inin derinlere. Araç ile belirli noktalara kadar gidip daha sonra yaya olarak ilerleyebilirsiniz, Tabiat Parkında çeşitli göller mevcut ve fotoğraf kompozisyonları için güzel manzaralar sağlıyor. Göllerde kano turları da mevcut. Gezinti, kano turu ve deniz keyfi günlere bölünerek daha verimli ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz bu bölgede. Hem İstanbul’a da yakın 🙂
 • Kaz Dağları, Edremit
  Çanakkale ve Balıkesir’in sınırlarında yer alan Kaz Dağları, kamp yapmayı seven doğa aşıkları için bulunmaz bir nimet. Aslında buraya eklememizin bir diğer nedeni ise son günlerde Kaz Dağları hakkında yaratılan algı ve doğa katliamı. Türkiye Cumhuriyetinin de buna ortak olmasını maalesef üzülerek karşılıyoruz. Gerekli destek aktiviteleri için linkleri ve iletişim adresini bırakıyorum.
  Kirazlı’da uydulara göre; söylenenin 4 katı (195.000*) ağaç kesildi. İşletme durdurulsun!” adlı change.org kampanyası.
  Gerekli alışverişinizi yol üzerinden yapmanızı öneririm. Kaz Dağlarının yakın konumlarında onlarca kamp alanı var, tavsiyem bir kamp alanı yol üzerinde ve içeride size en uygun yeri seçmeniz olacak. Çünkü deniz veya kamp için mesafeler biraz değişiyor.
 • Ayder Yaylası, Çamlıhemşin
  Yayla kampı, eskiye nazaran artık sıkça gerçekleştirilen bir aktivite. Eskiden çevre köy ve kasaba halkı yazın kendini serin yaylalara atarlardı. Şenlikler ve organizasyonlarla çeşitli eğlenceler dönen yaylalar, sıcak yaz günlerinin çözümlerinden biri. Aman dikkat, geceleri çok soğuk oluyor rakım sebebiyle. Ücretli ve ücretsiz kamp alanları mevcut. Size bağlı olarak olanaklar artıyor veya azalıyor. Önerimiz tam teçhizat kendinizi insanların olmadığı kuytu köşelere atmanız. Tam teçhizat dememizin sebebi, doğal şartlar ve hayvanlar 🙂 Ama kişi başı 25-40TL arasında ücretlerle kamp alanlarında da konaklama şansına sahipsiniz.
 • Erikli Yaylası, Yalova
  Erikli Yaylası, birden fazla mesire alanın barındırmakta olup sırasıyla Şehir Ormanı, Kamp Alanı, Çifte Şelale, Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası sizleri karşılamakta. Kamp alanı, hafif meyilli bir yoldan geçtikten sonra geniş bir düzlükte yer alıyor ve tam ortasından suyu sizi canlandıracak serinlikte tertemiz bir ırmak akıyor. Bayram nedeniyle biraz kalabalık olabileceği konusunda sizi uyarmak istiyorum. Çifte Şelale, Dipsiz Göl ve Delmece Yaylası ile sizlere mükemmel bir tatil sunuyor. Kamp alanlarında duş, wc, odun gibi olanaklar var. Bayram tatilinde sizi üzmeyecek bir bölge.
 • Kelebekler Vadisi, Fethiye
  Tatilde buranın insan kaynayacağına adım gibi eminim! Fakat burayı önermemek benim için bir ayıp olurdu. Denize karşı ilgisi olmayan doğa tutkunlarını taparcasına sever hale getirebilecek Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı. Çevrede onlarca otel ve kamp alanı var fakat biz otel sevmiyoruz 😛 Vadi manzarası için yürümek biraz uğraştırıcı fakat buna değiyor. Adını aldığı kelebekler ise Mayıs ayında karşınıza çıkıyor. Vadi’nin sonunda karşılaştığını söyleyenler mevcut fakat insanların olduğu bölgelerde görmek biraz zor.

Bu yazımızda kısaca sizlere tatilde gidebileceğiniz ve gezip kamp atacağınız yerler hakkında fikirler sunduk. Unutmayın, gittiğiniz yer neresi olursa olsun doğayı seven bireyler olarak ona saygı duymamız gerekmekte. Türkiye cennet denilebilecek kadar güzellikte bir coğrafyaya sahip. Bunu kendi ellerimizle yok etmeyelim. Çöpümüzü, yaktığımız ateşi ve çevredeki doğal unsurları elimizden geldiği kadar düzenli ve temiz bırakalım. Bu geleceği bizlerin yaratması gerekiyor. Şuana kadar yazıyı okuduysanız bilin ki sizleri seviyoruz. Kalın sağlıcakla.

Doğa ile savaş halindeyiz. Eğer kazanırsak, kaybedeceğiz.

Hubert Reeves

Bir cevap yazın