Yeni Bir Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Couple camping with friends put up a tent and take selfies in the beautiful Lake Tahoe forest of California

Bugün piyasada çok sayıda çadır var, bu yüzden bir çadır alırken nelere bakacağınızı bilmek zor olabilir. Öncelikle yapmak istediğiniz kamp türünü, büyük olasılıkla karşılaşacağınız hava durumunu ve genellikle kamp yaptığınız insanların sayısını değerlendirmek istersiniz. Uzun yıllar boyunca bu çadırın kullanımından keyif almanızı sağlayacak özelliklere bakın. Bütçenizi bilin ve ne kadar harcama yapabileceğinize önceden karar verin. Ne kadar harcama yapabileceğinizi öğrendikten sonra, bu fiyat aralığındaki kamp çadırlarının özelliklerini analiz etme zamanı. Bir kamp çadırında aranacak en önemli özellikler, boyut, kutup tipi, yağmur sineği ve ağ dahil malzemeler, fermuarlar ve dikiş tipidir. 

Bir Çadır Ne Kadar Büyük Olmalı?

Sırt çantası veya kano kampı yapmayı planlamıyorsanız, bir çadırın boyutu ve ağırlığı aracınıza sığdığı sürece önemli değildir. Çadır kapasitesi kare çekime ve kaç standart uyku tulumunun sığacağına bağlıdır. Örneğin, 2 kişilik çadırda sadece iki kişi konaklayabilir. Çok az dirsek odası veya ekstra depolama alanı olacaktır. 4 kişilik bir çadırın iki kişi için daha rahat olacağını göreceksiniz ve ekipmanınızı yaymak ve saklamak için alanınız olacak. Dört kişilik bir aile için 6 kişilik bir çadır öneririm. Pratik bir kural olarak, onu kullanacak olandan iki kişi daha yüksek bir kapasiteye sahip bir çadır satın alın.

Çok odalı çadırlara göz atmak isteyebilirsiniz. Çocuklarla kamp yapıyorsanız, 2 odalı çadır biraz mahremiyet sağlar. Çok odalı çadırlar, odaların fermuarlı bir kapı ile iç çadır duvarı ile ayrıldığı 2 odalı stillere sahiptir. 2 odalı olanlara benzer, ancak diğer odalara girmeden önce ıslak veya kirli kıyafetleri değiştirmek için güzel olan ve kullanmak için sandalye veya masa ayarlamak için harika olan ek bir ekran odasına sahip 3 odalı stiller vardır. yağmur yağarsa. Ayrıca, sadece bir geniş uyku alanı ve ekli bir ekran odası bulunan 2 odalı çadırlar bulunmaktadır. Ekranlı odaların bulunduğu çadırlar , uyku alanının dışındaki eşyaları saklamak için mükemmeldir .

Hangi Çadır Özelliklerini aramalıyım?

 • Alüminyum direkli bir çadır.
  Çadırlar fiberglas direklerle gelebilir, ancak kırılgandır ve kırılma olasılığı daha yüksektir. Bir direği bükerseniz veya kırırsanız, çoğu kamp mağazası yedek parça veya tamir seti satar.
 • Yeterli yağmur sineği olan bir çadır.
  Yağmur sineği çadırınızın şemsiyesi. Daha büyük daha iyi. Çadırın hemen üstünden değil, yanlarından aşağı doğru gelen bir sinek arayın. Yağmur sinekleri su geçirmezdir. Çadır duvarları su iticidir.
 • Katlanmış dikişli ve çift dikişli bir çadır.
  Malzemeyi bir dikişin her iki tarafından çekebilir ve dikişlerden görebiliyorsanız, bu çadır sızacaktır. Tüm dikişlerde dikiş mühürleyicisi kullandığınızdan emin olun .
 • Tek parça küvet zeminli bir çadır .
  Zemin su geçirmez malzemeden yapılmalı ve çadır duvarlarına ekilmeden önce kenarlardan birkaç inç yukarıya gelmelidir. Zeminde dikiş olmaması, suyun sızması için yer olmadığı anlamına gelir.
 • Yeterli adam çizgileri olan bir çadır.
  Çadır duvarları ve bazen yağmur sinekleri, ortasına yakın çevrili döngülere sahiptir. Bu döngüler, öğretilmeleri için duvarları çeken adam çizgilerini bağlamak için kullanılır. Rüzgarda çırpılan bir çadırda uyumak imkansız.
 • İyi büyüklükte halka döngülerine sahip bir çadır .
  Çadırınızın tabanında her köşede ve her iki tarafın ortasında ilmekler olmalıdır. Bu ilmeklerin kampçılarda satılan büyük plastik kazıklara uygun büyüklükte olması gerekir. Metal bahis halkaları tercih edilir. Kazıklar çekiçlendiğinde plastik olanlar kırılabilir.
 • Burun ağzı kullanan bir çadır.
  Bu kötü küçük böcekleri uzak tutmak için en iyi malzemedir.
 • Çatılı bir çadır.
  Bunu gece açmak, hava sirkülasyonunun oluşmasına ve çadırınızın içindeki yoğuşmanın ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Ağır hizmet tipi fermuarlı bir çadır.
  Çadırınıza çok fazla girip çıkacaksınız, böylece sık kullanım için tutacak fermuarlar istersiniz.

Çadırınızın Ömrünü Uzatmak için Ek İpuçları

Yiyecekleri asla çadırınızın içinde veya etrafında saklamayın ve asla çadırınızda yemeyin. Tek başına yiyecek kokusu, yaratıkların çadırınıza girmesi için onu yırtacak. Kamp alanınızda piknik masası varsa, orada yemek yiyin ve arabanızda yiyecek saklayın . Ekli bir ekran odası ile bir çadır varsa, orada yemek için sorun yok, ama daha sonra iyice temizlemek için emin olun ya da karıncalar, böcek ve diğer yaratıklar tarafından rahatsız olacak. Zararlılara eğilimli bir alanda kamp yapıyorsanız, yemek alanı olarak kurmak için ayrı bir ekran odası satın almayı düşünün.

Çadırınız zemin bezi ile geliyorsa kullanın. Bu ayak izi brandaları , çadırınızın tabanından biraz daha küçük yapılır. Amaçları çadır zemini çubuklardan, taşlardan ve pürüzlü noktalardan korumaya yardımcı olmaktır. Ayrıca yeraltı suyunun çadırın içine sızmasını önlemeye yardımcı olurlar. Düzenli bir muşamba kullanabilirsiniz, ancak yağmurun çadır duvarlarından muşamba üzerine akmaması ve sonuç olarak çadırın altında toplanmaması için çadırın altındaki kenarları sıkıştırdığınızdan emin olun.

Kamptan dönüşte, çadırını bahçeye koy ve havalandır. Bu küf oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır .

Çadırınızı bir torbaya koymayın. Kuru ve havalandırılan bir alanda gevşek bir şekilde saklayın. Kamp alanına gidip gelirken çadırınızı paketlemek için malzeme torbasını kullanın.

@admin
Kamp.life kurucu üyeliği.